Pasaport Nasıl Yenilenir?

yetkili Duyurular 16 Kasım 2020


İlk defa başvuran yada pasaportunu yenilemek isteyen vatandaşlar 2020 yılında yapması gereken işlemleri istenilen belgeleri merak ediyor. Peki yeni yılda pasaport nasıl yenilenir?

Maliye Bakanlığı tarafından pasaport harç ve defter kağıt bedelleri belli oldu. Pasaport, uluslararası alanlarda resmi olarak seyahat edebilmek için alınan belgedir. Her vatandaş statüsüne göre pasaport başvurusunda bulunabilir.

Başvurular için gerekli belgelerin titizlikle toplanıp nüfus müdürlüklerinde alınan randevuyla gerçekleşebilir. Hangi statüde pasaport alınacaksa ona göre belge ve harç bedeli ödenerek https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu alınarak işlemlere başlanabilir. Randevunun ardından kişi kendi bizzat başvuru işlemlerini gerçekleştirir. Herhangi bir vekil vs. ile kişinin yerine başvuru gerçekleşemez. Başvuru için her yaş grubundan kişilerin biyometrik fotoğraf çekilmesi gerekir. Biyometrik fotoğraf uluslararası standartların belirlediği 50mmx60mm boyutlarında olmalıdır.

Kaç Çeşit Pasaport Vardır?

6 çeşit pasaport vardır. Vatandaş 3 tip pasaportu kendi iradesiyle başvurarak alabilir. Diğer 3 pasaport dışişleri bakanlığınca diplomatik ilişkilerden dolayı vermektedir.

Vatandaşın alabileceği pasaportlar
1) Umuma Mahsus Pasaport (Bordo)
2) Hususi Damgalı Pasaport (Yeşil)
3) Hizmet Damgalı Pasaport (Gri)

Diplomatik ilişkiler bağlı olarak bakanlığın verdiği pasaportlar:

1) Diplomatik Pasaport (Siyah)
2) Geçici Pasaport (Pembe)
3) Yabancılara Mahsus Pasaport (Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce verilmektedir.)

18 Yaşın Altında Çocukların Pasaport Almaları

18 yaşın altındaki bireylerin yalnız başına veya yetişkin bir bireyin gözetiminde seyahat edebilmesi için çıkarılan izin belgesidir. Çocuğu tek başına seyahat edebilmesi için tüm uçuşlarının önceden rezerve edilmesi gerekmektedir. Kurallar gereği uçuşlar gerçekleşene kadar görevli bir personelin çocuğa refakat ederek yardımcı olması gerekir. Çocuk, ailesi dışında bir başkasıyla seyahat edecek olursa anne ve babasının noter huzurunda imzalanmış belgesi olmalıdır.